C Vitamini

Ana Sayfa / C Vitamini

C Vitamini

C vitamini nedir?

     Askorbik asit olarak da adlandırılan C vitamini, insan vücudunda çok önemli görevleri bulunan bir besin ögesidir. Suda çözünen vitamin türleri arasında yer alan askorbik asit vücut tarafından üretilemediğinden gereksinimin tamamı besinlerden alınmalıdır. Besinlerle birlikte günlük olarak vücuda alınması gereken C vitamini miktarı kadınlar için 75 mg, erkekler için ise 90 mg’dır. Hamilelerde anne karnında büyüyen bebeğin gereksinimi nedeniyle, emziren annelerde ise süt üretimi dolayısıyla bu ihtiyaç yükselir. Hamileler için günlük C vitamini gereksinimi 85 mg, emziren annelerde ise 120 mg olarak belirtilebilir.

      C vitamini, vücutta depolanamaz ve her gün gereksinim kadar vitaminin günlük olarak vücuda alınması gerekir. Bu durum da C vitamini eksikliğinin yaygın görülmesinde etkili olan faktörlerden bir tanesidir. Günlük gereksinimin üzerinde alınan vitamin ise idrar ve ter ile birlikte vücuttan atılır. Yetersizliği halinde kansızlık, diş eti kanamaları, ciltte lekeler (peteşi) ve morluklar, sık olarak hastalanma ve yaraların geç iyileşmesi gibi olumsuzluklar görülür.

C vitamini faydaları

     Saymakla bitmeyen oldukça önemli bir besin ögesidir. Vücutta iyileşmeyi sağlayan bir protein olan kollajen sentezinde görev alan C vitamini yaraların iyileşmesi ile kıkırdak, kemik ve dişlerin onarımını sağlar, sağlıklarını korumaya yardımcı olur.

     Antioksidan özelliğe sahiptir. Bu sayede serbest radikal adını vermiş olduğumuz vücudumuza giren tüm yabancı ajanlara karşı tepkimeye girer ve bunları nötralize eder. Sonuç olarak serbest radikallerin hücrelere genetik anlamda zarar vermesini önler.

    Bağışıklık sistemini güçlendiren C vitamininin, kış aylarında yaygın olarak görülen soğuk algınlıkları başta olmak üzere birçok enfeksiyon hastalığına karşı vücudu güçlü tuttuğunu gösteren çalışmalar vardır. Bu nedenle her birey, tüm diğer besin ögelerinde olduğu gibi C vitaminine olan gereksinimini de günlük olarak karşılamaya özen göstermeli, bunun için sağlıklı ve dengeli beslenmelidir. Kliniğimizde olduğu gibi bu beslenme yetersiz kaldığında günlük gereksinim damardan destek tedavisi olarak uygulanabilir.

        C vitamini pişmiş ve kızartılmış besinlerde kaybolur. Bu nedenle daha çok taze meyve ve sebzeleri tercih etmelisiniz.

C vitamininin bazı önemli faydaları şunlardır:

    * Kronik hastalıklara yakalanma riskini azaltır: Antioksidan besinler vücudun doğal savunma mekanizmasını güçlendirerek kronik hastalıkların oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Önemli bir antioksidan olan C vitamini, serbest radikalleri vücuttan uzaklaştırarak oksidatif stresi azaltır.

    *C vitamini soğuk algınlığına iyi gelen bir vitamindir.

    *Çeşitli kanser tedavilerinde de damardan uygulanan dozlarla kullanılmaktadır.

    *C vitamini cildi sıkılaştırır. Kollajen oluşumunda önemli rol oynayan c vitamini, kişinin daha sıkı bir vücuda sahip olmasını sağlamaktadır.

        *C vitamini, beyin fonksiyonlarına yardımcı olan nörontransmitter adlı hormonun oluşmasında büyük yere sahiptir.

    *C vitamini, kişiyi sigara dumanı gibi çeşitli zehirli gazlardan korumaktadır. Yeteri kadar c vitamini tüketen bir insan, zararlı gazlardan etkilenmez.

    *C vitamini vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmeye yarayan güçlü bir antioksidandır.

    *Sağlıklı büyüme ve gelişme için C vitamini gerekmektedir.

    *Sigara kullanan bir bireyin, sigara kullanmayan bir bireye göre %30 daha fazla C vitamini kullanması gerekmektedir. Çünkü sigara, diş etlerine büyük oranda zarar veren bir maddedir.

    *Glutatyon, katalaz, superoksit dismutaz gibi antioksidan enzimlerde de görev alır ve bunların etki fonksiyonlarını artırır.

    *Güncel olarak Covid-19 hastalarında destekleyici tedavi olarak verilen vitamin C nin ölümleri azalttığı tespit edilmiştir. (https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/1273387)

    C vitamini takviyesi kullanılmalı mı?

     Eğer sizde C vitamininin olumlu etkilerinden faydalanmak ve sağlığınızı korumak istiyorsanız C vitamini kaynağı olan besinleri günlük beslenme planınız içerisine mutlaka dahil etmelisiniz. C vitamini eksikliğinizin olduğunu düşünüyorsanız veya buna ilişkin belirtiler yaşıyorsanız bir sağlık kuruluşuna başvurarak doktor kontrolünden geçebilir, vitamin takviyesine ihtiyacınızın olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Medipark Tıp Merkezi geleneksel tamamlayıcı tıp ve detoks merkezinde Op.Dr. Mustafa ÖZDEMİR tarafından C vitamini takviye tedavisi uygulanmaktadır. C vitamini yalnız verilebildiği gibi Glutatyon gibi güçlü antioksidanlar ile birliktede uygulama programları mevcuttur.