Alfa Lipoik Asit

Ana Sayfa / Alfa Lipoik Asit

ALFA LİPOİK ASİT(ALA)

1980 lerin sonlarında keşfedildi. Şaşırtıcı antioksidan özellikleri ile vitamin benzeri olan bu bileşim vitamin C ve E gibi diğer antioksidanlardan daha etkili olduğu gösterildi. ALA C ve E vitamini Q enzim Q10 ve Glutatyon gibi diğer güçlü antioksidanlar arasında güçlü bir ağ oluşmasını destekleyerek diğer antioksidanların vücutta daha fazla kalmasını sağladığı kanıtlanmıştır. Dokularda “glikasyon” yani “şekerlenme” adı verilen olumsuz, yaşlandırıcı ve paslandırıcı süreçleri kontrol altında tuttuğu için cilt yaşlanmasını da geciktirebilen bir doğal madde olarak kabul edilmektedir. Glikasyon adı verilen bu mekanizmanın önemi kan şekeri yüksek seyreden diyabetlilerin normalden daha hızlı yaşlandıklarının gözlemlenmesinden sonra daha iyi anlaşılmıştır. Zamanla glikasyon süreçlerinin sadece şeker hastalarını değil, beslenme planında kan şekerini hızla yükselten kötü gıdaları (şekeri, tatlıları, unu, nişastayı) fazla tüketen herkesi ilgilendirebileceği anlaşılmıştır. Özellikle ciltte protein yapısındaki maddelerin (kolajen, elastin) glikasyonunun cilt yaşlanmasını hızlandırdığını bugün çok daha iyi biliyoruz. Alfa lipoik asit işte bu nedenle cilt yaşlanmasını baskılayabilen çok güçlü bir antioksidandır. Hem suda hem de yağda eriyebilen bir yapısının olması onu diğer antioksidan ajanlarından daha etkili ve değerli bir molekül haline getiriyor. Zaten böyle olduğu için de cilt ürünlerinin çoğuna yıllardır alfa lipoik asit ve analogları ekleniyor. Cilt yaşlanmasıyla mücadelede yılda 1-2 kez tekrarlayacağınız alfa lipoik asit kürlerinden faydalanmayı da düşünebilirsiniz.

Alfa Lipoik Asit ile yaşlanmayı durdurmak elinizde.

ALA genç kalmak isteyenlerin mutlaka bilmesi ve alması gereken bir destektir. Öylesine etkili bir destek hücrelerin ve cildin yaşlanmasını durdurabilir, kilo verdirebilir, diyabetin vücuda zararlarını azaltabilir. ALA hücrelerin içinde ve dışında güçlü bir antioksidan görevi görür.  Lipoik asit şekeri ve yağ metabolizmasını düzenler.

ALA, hücrelerimizin enerji jenaretörleri olan mitokondrilerin fonksiyonu geliştiren solunum enzimleri için gerekli bir maddedir. Yaşlanma süreci sırasında ürettikleri yüksek ROS seviyelerine karşı koruyarak mitokondri üzerinde “canlandırıcı” bir etki yapar.

ALA aynı zamanda antioksidan aktivitesinden bağımsız olarak anti-inflamatuar etkiye de sahiptir.

Alfa lipoik asit yararları

*Alfa lipoik asit(ALA) faydaları arasında genel sağlık alanları yanında cilde faydaları ayrı bir başlık olarak ele alınmayı hak etmektedir.

*Hücrelerdeki oksidatif hasarı engelleyerek gençleştirici etki yapar, yaşlanmayı durdurur.

*ALA takviyesi kilo vermeye katkı sağlar.

*ALA, yaşlanmayı önleyici  antioksidanlar olan Glutatyon ve Koenzim Q10 diğer aktivitesini arttırır.

*Egzersiz sonrası kas yenileme işlevini yerine getirir. Ağrıyı azaltır.

* ALA, alımıyla insülin direncini yenebiliriz , Şeker hastalığının önlenmesinde hem de tedavisinde yararlı etkilere sahiptir. Diyabetin vücutta meydana getireceği hasarları azaltır. Kalp ve damar sağlığı için olumlu katkılar sunar.

*ALA, Metabolik sendrom ile mücadeleye yardımcı olur.

*Yüksek tansiyonu düşürücü etkiye sahiptir. Kötü kolesterolü düşürür.

* ALA beyni korur. Parkinson hastalığına karşı koruyucudur. Alzheimer hastalığını önlemede etkilidir.Migreni önleyebilir.

*Yara iyileşmesini hızlandırabilir. Gastrointestinal sistem içerisinde bulunan bazı ünserleri iyileştirdiği yapılan araştırmalar sonucunda ispatlanmıştır.

*Sperm kalitesini artırır.

*Yüksek riskli gebeliklerde yardımcıdır.

*Kemik erimesini engeller.

*Zehirli Ağır metallerin vücuttan atılmasına (şelasyonuna )yardımcı olur.

*Ömrü uzatmada telomer tedavisi gibi etkisi olabilir.

* ALA yapılan araştırmalarda cilt için antioksidan özellikleriyle yaşlanma karşıtı etki göstermektedir. Ciltteki yaşlılık belirtilerinin ortadan kaldırılmasında görev yapmaktadır.  Ayrıca yaşlılık lekeleri ile de mücadele etmektedir.

Alfa lipoik asit zayıflatırmı?

Sağlıklı aşırı kilolu / obez kişilerde, kalori kısıtlı bir diyetle ALA takviyesi kilo kaybını artırır. Kanıtlanmış iştah azaltıcı etkisi biliniyor.

Diyet yapmasanız bile, ALA glikoz ve yağ metabolizmasını büyük ölçüde artırabilir. Sonuç olarak, gıdalardaki şekerler ve yağlar daha çok parçalanacak ve yağ olarak depolanmak yerine enerji için kullanılacaktır. Bu aynı zamanda tüketicinin daha az yemeye ihtiyaç hissetmesine neden olacaktır .

Fazla kilolu veya obez kişilerle yapılan çalışmada, ALA hafif fakat önemli kilo kaybına yol açtı.

Tip 2 diyabetli obez hastalarda, ALA ile tedavi edilen kişiler önemli ölçüde daha fazla kilo kaybettikleri ve trigliserit seviyeleri nin düştüğü saptanmıştır.

ALA obezite ve metabolik sendrom ile ilişkili bir molekül olan chemerin üretimini engeller. Bu, lipoik asidin obezite ve şeker hastalığına karşı nasıl yardımcı olduğunu açıklayabilir.

Medipark Tıp Merkezimizde Alfa Lipoik Asit uygulaması  Op.Dr. Mustafa ÖZDEMİR tarafından uygulanmaktadır. Alfa Lipoik Asit yalnız verilebildiği gibi Glutatyon’la  birlikte de verilebilir